Baş Ağrısı ve 12 farklı nedeni

1.Genel Bakış

Baş ağrısı, baş, kafa derisi veya boyunda ağrı ve rahatsızlığa neden olan çok yaygın bir durumdur. Her 10 kişiden 7’sinde en az bir baş ağrısı olduğu tahmin edilmektedir .

Baş ağrıları bazen hafif olabilir, ancak çoğu durumda, işte konsantre olmayı ve diğer günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştıran şiddetli ağrıya neden olabilir. Aslında, yaklaşık 45 milyon Amerikalı sıklıkla, sakat bırakabilecek şiddetli baş ağrılarına sahip. Neyse ki, çoğu baş ağrısı ilaç ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir.

2.Başlıca nedenleri

Doktorlar baş ağrısının birkaç farklı nedeni belirlediler.

Baş ağrısının birincil nedenleri, ayrı tıbbi durumlarla ilgili olmayan nedenlerdir. Bu baş ağrıları, beyindeki altta yatan bir sürecin sonucudur. Yaygın birincil baş ağrılarının örnekleri arasında migren, küme ve gerilim tipi baş ağrıları bulunur.

3.İkincil nedenleri

İkincil baş ağrıları, altta yatan bir tıbbi duruma bağlı olanlardır. İkincil baş ağrısı nedenlerinin örnekleri şunları içerir:

3.1.Beyin tümörü veya beyin anevrizması

Beyin tümörü veya beyin anevrizmasının varlığı (beyin kanaması) baş ağrısına neden olabilir. Çünkü kafatasında çok fazla yer yoktur. Kafatası kan veya fazladan doku ile oluşmaya başladığında beyindeki baskı baş ağrısına neden olabilir.

3.2.Servikojenik 

Servikojenik ağrılar , diskler dejenere olmaya ve omuriliğe baskı yapmaya başladığında ortaya çıkar. Sonuç, baş ağrısının yanı sıra ciddi boyun ağrısı olabilir.

3.3.İlaç aşırı kullanım

Bir kişi her gün önemli miktarda ağrı kesici ilaç alırsa ve bunları azaltmaya veya tamamen kesmeye başlarsa baş ağrısı oluşabilir. Bu ilaçların örnekleri arasında hidrokodon bulunur.

3.4.Menenjite bağlı 

Menenjit , kafatasını çevreleyen ve omuriliği ve beyni çevreleyen zarlar olan meninkslerin bir enfeksiyondur.

3.5.Travma sonrası 

Bazen bir kişi kafa travmasından sonra düşme, araba kazası veya kayak kazası gibi bir olay sırasında devam eden baş ağrısı yaşayacaktır.

3.6.Sinüs

Yüzdeki normalde hava dolu sinüs boşluklarındaki iltihaplanma, sinüs baş ağrısına yol açan basınç ve ağrıya neden olabilir .

3.7.Spinal 

Spinal baş ağrısı, genellikle bir kişinin anestezi için epidural, spinal tap veya spinal bloğa sahip olmasından sonra, yavaş bir beyin omurilik sıvısı sızıntısı nedeniyle ortaya çıkabilir.

4.Türleri Nelerdir?

Birkaç farklı baş ağrısı türü mevcuttur. Bu baş ağrısı türlerinin örnekleri şunları içerir:

4.1.Gerilim 

Gerilim tipi ağrılar en yaygın türüdür ve en sık 20 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür. Bu ağrılar genellikle başın etrafında gergin bir bant hissi olarak tanımlanır. Boyun ve kafa derisindeki kasların sıkılaşmasından kaynaklanır. Kötü duruş ve stres, katkıda bulunan faktörlerdir.

Gerilim ağrıları genellikle birkaç dakika sürer, ancak bazı durumlarda birkaç gün sürebilir. Ayrıca tekrarlama eğilimindedirler.

4.2.Küme 

Küme baş ağrıları, başın bir tarafında veya gözün arkasında dayanılmaz, yanıcı ağrıya neden olan zonklayıcı olmayan baş ağrılarıdır. Genellikle gözlerin yırtılmasına ve burun tıkanıklığına veya burun akmasına (burun akıntısı) neden olurlar. Bu baş ağrıları, küme dönemi olarak bilinen uzun süreler boyunca devam edebilir. Küme süresi altı haftaya kadar uzayabilir.

Küme baş ağrıları her gün ve günde bir defadan fazla ortaya çıkabilir. Nedeni bilinmiyor; ancak bu tip baş ağrısı nadirdir ve genellikle 20-40 yaş arası erkekleri etkiler.

4.3.Migren 

Migren, genellikle başın bir tarafında zonklama, şiddetli ağrıya neden olabilen şiddetli baş ağrılarıdır. Birkaç farklı tipte migren baş ağrısı vardır. Bu, ayda 15 veya daha fazla gün meydana gelen migrenler olan kronik migreni içerir .

Hemiplejik migren , felce benzeyen semptomları olanlardır. Bir kişi baş ağrısı olmadan migren yaşayabilir, bu da mide bulantısı, görme bozuklukları ve baş dönmesi gibi migren semptomlarına sahip olduğu, ancak baş ağrısı olmadığı anlamına gelir.

4.4.Rebound 

Rebound baş ağrıları, bir kişinin ağrılarını tedavi etmek için düzenli olarak kullandıkları ilaçları almayı bıraktıktan sonra ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Bir kişinin, asetaminofen, triptanlar (Zomig, Imitrex), ergotamin (Ergomar) ve ağrı kesiciler (kodeinli Tylenol gibi) gibi ilaçlar alırsa, ribaund baş ağrıları yaşama olasılığı daha yüksektir.

4.5.Gök gürültüsü 

Thunderclap baş ağrıları, genellikle çok çabuk ortaya çıkan ani, şiddetli baş ağrılarıdır. Genellikle uyarı vermeden görünürler ve beş dakikaya kadar dayanırlar. Bu baş ağrısı türleri, beyindeki kan damarlarının altında yatan bir sorunu işaret edebilir ve genellikle acil tıbbi müdahale gerektirir. Önemli sayıda baş ağrısı tipi mevcuttur. En yaygın 10 baş ağrısı türü hakkında daha fazla bilgi edinin.

5.Migren

Migren , en şiddetli ve karmaşık baş ağrısı türüdür. Araştırmacılar, sinir yollarının ve beyin kimyasallarının aktivitesindeki değişikliklerden kaynaklanabileceğine inanıyor. Genetik faktörlerin ve çevresel faktörlerin de bir kişinin migren geliştirmeye yatkınlığını etkilediği düşünülmektedir.

Migrenler, başın bir tarafını etkileyen çok şiddetli, zonklayan baş ağrılarıdır. Ayrıca ışığa ve gürültüye karşı hassasiyeti artırabilirler. Birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilirler.

5.1.Migren insidansı ve türleri

Migren Araştırma Vakfı’na göre , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her 4 haneden yaklaşık 1’inde migren hastası var. Migren, dünyadaki en çok sakat bırakan 20 hastalıktan biridir.

Ergenler arasında migren erkeklerde kızlara göre daha yaygındır. Yetişkinler arasında ise, migren kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Ayrıca, sıklıkla migren yaşayan aile üyelerine sahip olanları da etkileme olasılıkları daha yüksektir.

İki temel migren tipi baş ağrısı vardır: auralı migren ve aurasız migren. Auralar, parlak noktalar, yanıp sönen ışıklar veya hareketli çizgilerden oluşan görsel rahatsızlıklardır. Bazı durumlarda auralar geçici görme kaybına neden olur. Bu görme bozuklukları migren başlamadan yaklaşık 30 dakika önce ortaya çıkar ve 15 dakika sürebilir.

Auralı migren, aurasız migrenden daha az şiddetli ve engelleyici olma eğilimindedir. Bununla birlikte, çoğu insan aurasız migren yaşar.

Hemiplejik migren başka bir migren türüdür. Bu migrenlere vücudun bir tarafında konuşma bozukluğu ve uyuşma veya güçsüzlük gibi felç benzeri semptomlar eşlik eder.

5.2.Migren evreleri

Migrenlerin üç aşaması vardır: prodrom, pik baş ağrısı ve postrom.

Prodrom, migrene giden dönemdir. Bu, auraların meydana gelebileceği zamandır. Prodrom fazı konsantrasyonu, ruh halini ve iştahı etkileyebilir. Bu aşama ayrıca sık sık esnemeye neden olabilir.

Tepe baş ağrısı, migren semptomlarının en şiddetli hale geldiği dönemdir. Bu aşama birkaç dakika sürebilir.

Postrom, migrenden sonraki 24 saatlik dönemdir. Bu süre zarfında, uyuşukluk meydana gelebilir ve ruh hali, üzüntü duyguları ile sevinç duyguları arasında dalgalanabilir.

5.3.Migren tetikleyicileri

Migrenlerin kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, migren bölümlerinin başlangıcını tetiklediği bilinen çok sayıda faktör vardır. Bunlar şunları içerir:

 1. özellikle ergenlik çağındaki erkekler ve kadınlar arasında değişen hormon seviyeleri
 2. stres veya kaygı
 3. fermente ve salamura yiyecekler
 4. kurutulmuş etler ve yaşlı peynirler
 5. muz, avokado ve turunçgil gibi bazı meyveler
 6. atlanan öğünler
 7. çok az veya çok fazla uyku
 8. parlak veya güçlü ışıklar
 9. değişen hava koşulları nedeniyle atmosferik basınçtaki dalgalanmalar
 10. alkol tüketimi
 11. kafein yoksunluğu

6.Türe göre belirtileri nelerdir?

6.1.Gerilim 

Gerilim baş ağrıları aşağıdaki semptomlara neden olma eğilimindedir:

 1. boyun tutulması
 2. donuk ve ağrılı ağrı
 3. kafa derisi hassasiyeti
 4. omuz sertliği
 5. başın yanlarına veya arkasına uzanabilen alnın karşısındaki gerginlik veya basınç

Bazen gerilim tipi baş ağrıları migren gibi hissedilebilir. Bununla birlikte, genellikle migren baş ağrılarının yaptığı aynı görsel rahatsızlıklara neden olmazlar.

6.2.Küme 

Küme baş ağrıları genellikle kısadır ve genellikle gözlerin arkasında ağrıya neden olur. Ağrı genellikle tek taraftadır ve doğası gereği zonklama veya sabit olarak tanımlanabilir. Küme baş ağrıları tipik olarak bir kişi yattıktan yaklaşık bir ila iki saat sonra ortaya çıkar. Migrene benzer bazı semptomları olabilirken, genellikle mide bulantısına neden olmazlar.

6.3.Migren 

Migren baş ağrıları genellikle aşağıdaki gibi semptomlara sahiptir:

 1. kafada titreşen bir his
 2. mide bulantısı
 3. başın bir tarafında ağrı
 4. sese ve ışığa duyarlılık
 5. şiddetli, zonklayan ağrı
 6. kusma

Migren baş ağrıları genellikle kişinin konsantre olamayacağı veya günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyeceği kadar şiddetli ağrıya neden olur.

6.4.Rebound 

Rebound baş ağrıları günlük olarak ortaya çıkma eğilimindedir ve genellikle sabahları daha kötüdür. Genellikle ilaçla iyileşirler ancak ilaç geçtikten sonra geri gelirler. Rebound baş ağrılarıyla ilişkili diğer semptomlar şunları içerir:

 1. sinirlilik
 2. mide bulantısı
 3. huzursuzluk
 4. önemli ayrıntıları hatırlamakta güçlük çekmek

Baş ağrısının doğası genellikle bir kişinin hangi ilaçları aldığına bağlıdır.

6.5.Gök gürültüsü 

Bir gök gürültüsü baş ağrısı doğada süresi kısa, henüz yoğun baş ağrısı neden olur.

7.Baş Ağrısı Nasıl teşhis edilir?

Baş ağrısı bazen bir hastalığın veya başka bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. Bir doktor, tıbbi öykü alarak ve fizik muayene yaparak baş ağrısının altında yatan nedeni belirleyebilir. Bu muayene tam bir nörolojik değerlendirmeyi içermelidir.

İlaçların ve belirli yiyeceklerin aniden kesilmesi tekrarlayan baş ağrısına neden olabileceğinden kapsamlı bir öykü almak da önemlidir. Örneğin, aniden kahve içmeyi bırakan ağır kahve içicileri baş ağrısı yaşayabilir.

Bir doktor, belirli bir tıbbi durumun baş ağrısına neden olduğundan şüphelenirse teşhis testleri de isteyebilir. Bu testler şunları içerebilir:

 1. tam kan sayımı (CBC) , enfeksiyon belirtileri gösterebilen bir kan testi
 2. kafatası röntgeni , kafatasının kemiklerinin ayrıntılı resimlerini sağlayan bir görüntüleme testi
 3. sinüs X-ışınları , sinüzit şüphesi varsa yapılabilecek bir görüntüleme testi
 4. Beyindeki inme, travma veya kan pıhtılarından şüphelenildiği durumlarda yapılabilecek kafa BT veya MRI taraması

8.Ne zaman doktora görünmeli

Çoğu baş ağrısı, yaşamı tehdit eden bir hastalığın belirtisi değildir. Ancak kafa travması sonrası baş ağrısı olursa doktorunuzla görüşmelisiniz. Baş ağrısına aşağıdaki belirtiler eşlik ederse derhal doktorunuzu aramalısınız:

 1. uyuşukluk
 2. ateş
 3. kusma
 4. yüz uyuşması
 5. konuşma bozukluğu
 6. kol veya bacakta güçsüzlük
 7. konvülsiyonlar
 8. bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Sarımsı yeşil burun akıntısı ve boğaz ağrısı olan göz çevresindeki baskı da doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.


5/5 (1 Review)

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Scroll to Top