Baş Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Baş ağrısı, hemen hemen herkesin hayatında en azından 1 kez olmak üzere başından geçen bir durumdur. Yapılan araştırmalar neticesinde, neredeyse kadınların %99’unda erkeklerin ise yaklaşık %90’ında baş ağrısı çektikleri görülmüştür. Baş ağrısı ile gelen hastaların en büyük korkusu, beyinde bir tümör olması veya beyin yapısında herhangi bir lezyon olup olmadığıdır. Ancak baş ağrılarının %90’ı iyi huylu baş ağrılarını oluşturmaktadır. Yani beyinde herhangi bir tümör veya yapısal bir problemden kaynaklanmamasıdır. Baş ağrılarının en sık bilinen çeşitleri gerilim tip baş ağrısı, primer baş ağrısı, küme baş ağrısıdır. Buna ilaveten günlük baş ağrısı ve migren gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

Migren, erkeklere oranla kadınlarda sıklıkla görülen bir durum olmakla birlikte ataklar halinde gelmektedir. Başın arka tarafından başlayarak yukarıya doğru yayılan ve gözlere kadar vuran şiddetli baş ağrıları migren ağrısı olarak nitelendirilmektedir. Migrende atakların olması önemlidir. Atakların en az 4 saatten fazla sürmesi, migren belirtilerini işaret etmektedir. Bunun yanı sıra migrene kusmalar eşlik edebilmektedir. Migreni bulunan hastalar, ışık ve sesten rahatsızlık duyabilmektedir. Ve bu durumu hastalar, genellikle sessiz ve karanlık bir ortamda uyuyarak veya ağrı kesiciler ile atlatma eğilimi göstermektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı çeşidinde ise, daha kısa süre sürmekte ve günlük hayatı etkilemeyecek tarzda gelişmektedir. Gerilim tipi baş ağrısı çeken hastalar, tedaviye hızlı bir şekilde yanıt vermektedir. Nadiren de olsa bazı durumlarda zaman zaman gelen baş ağrıları, sürekli olabilmekte ve rahatsız edici boyuta ulaşabilmektedir.

Primer baş ağrısı çeşidi ise hastalarda sıklıkla görülen ağrı çeşidini oluşturmaktadır. Primer baş ağrısında bu oran yaklaşık %50 civarındadır.

Küme baş ağrısı, daha çok erkeklerde meydana gelen bir ağrı çeşididir. Küme baş ağrısı, başın bir tarafında, gözlerde ve şakaklarda kısa sürede başlayan ve kısa sürede biten çok şiddetli baş ağrısıdır. Bu tip baş ağrısı, migrenden daha şiddetli olmaktadır. Küme baş ağrısı belirli aralıklarla seyretmektedir. Yani yılın belirli aylarında, belirli saatlerinde tekrarlamaktadır. 20-30 dakikalık ataklar şeklinde kendini gösteren küme tipi baş ağrısı çeşidi, fazla sürmemektedir.

Baş ağrısının en önemli nedenleri ise uygunsuz şekilde kullanılan ağrı kesicilerdir. Uygunsuz kullanılan ağrı kesiciler, ilerleyen dönemlerde kronik bir hal almaktadır. Diğer baş ağrısı sebepleri ise göz ile ilgili olan hastalıklar, sinüzitler ve strestir. Ve en çok korkulan nedeni ise beyinle ilgili olan hastalıklardır. Bunlarda damar tıkanıklıkları ve beyin tümörleridir.

Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısı çeşitleri arasında gösterilen gerilim tipi baş ağrısı aslında kasların kasılması ile oluşan baş ağrılarını oluşturmaktadır. Gerilim tipi baş ağrılarının tedavisinde ise nedeni bulunup hastaya göre bir tedavi yöntemi izlenmektedir.

İkincil baş ağrısı şikayeti ile gelen hastanın tedavisi, nedene yönelik yapılmaktadır. Birincil baş ağrıları tedavisinde ise yani migren tedavilerinde genellikle atak tedavileri ve ağrı sıklığına göre koruyucu ilaçlar verilmektedir. Bu bağlamda migren olsun gerilim tipi baş ağrısı olsun ilaç kullanmadan da tedavi yöntemleri yapılabilmektedir.

Migren tipinde görülen baş ağrısı tedavisi, özellikle erken dönemde yapılacak olan soğuk uygulamalar ve bol oksijen almaktır. Bunun yanı sıra yapılacak olan ılık bir duş bireye iyi gelebilmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı çeşidinde ise uygulanabilecek olan tedavi yöntemi, vücudu germe egzersizleri, yapılacak olan bir masaj iyi gelebilmektedir. Buna ilaveten bireyin altta yatan psikosomatik bir problemi varsa psikoterapiden yardım alınması gerekmektedir.

Pozisyona bağlı oturuş bozuklukları ve duruş bozuklukları söz konusuysa vücudu germe egzersizlerinin yanı sıra yoga veya plates gibi sporlar önerilmektedir.

Baş ağrısı sebepleri arasında olabilecek en yaygın durumlardan bir tanesi de strestir. Meydana gelebilecek stres, gerilim tipi baş ağrısına sebep olmaktadır. Böyle bir durumda ise psikoterapiler, açık havada yapılacak olan yürüyüşlerin baş ağrısı tedavisi süreçlerinde etkili olabileceğini değerlendirmektedir.

Çocuklarda Baş Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Çocuklarda baş ağrısı, farklı nedenler ile meydana gelebilmektedir. Bu noktada çocuklarda oluşabilecek baş ağrısının nedenleri hastalık tipine göre farklı seyretmektedir. Bu sebeplerden bazıları, gözde meydana gelen hastalıklar enfeksiyon hastalıkları, kulakta oluşan iltihaplar, dişlerde meydana gelen çürükler, burnun tıkalı olması gibi nedenlerdir. Çocuklarda görülen baş ağrılarının tedavilerden de bahsetmek gerekirse;

Çocuklarda görülen baş ağrılarında yapılacak olan tedavilerde ilk akla gelen şey, ağrı kesicilerdir. Fakat verilen ağrı kesiciler, baş ağrısının şiddetli ve uzun süreli bir şekilde geri dönmesine neden olmaktadır. İlerleyen zamanlarda ise bu ağrı, kronikleşerek tedavi edilemez bir duruma gelmektedir. Bu nedenle başın her ağrıması esnasında ağrı kesici verilmemesi önerilmektedir. Çocuğa verilecek ağrı kesiciler yerine çocuğu sessiz ve karanlık bir odaya götürmek, çocuğun dikkatinin dağılmasına yardımcı olmak her zaman iyi gelir. Geçmeyen ağrılarda doktor kontrolü gerekebilmektedir.

Baş ağrısı, eğer çok farklı bir durumda seyrediyorsa, çocuğun kendini yerden atması söz konusu ise çocuğun gözünde kaymalar var ise bunlar ciddi semptomlardır. Buna ilaveten vücudunda uyuşukluk hissi gibi belirtiler söz konusu ise mutlaka acilen doktora gidilmesi gerekmektedir. Bu noktada doktora götürülen çocuklara uygulanacak olan baş ağrısı tedavisi ise beyin görüntüleme testleridir. Çocukluk çağında yaşanan baş ağrılarına eğer migren tanısı koyuldu ise bu durum genellikle genetik olup aileden ileri gelmektedir. Bu durumda yapılacak olan şey, aile üyelerini inceleyerek gerekli tedavi yöntemine karar vermektir.

0/5 (0 Reviews)
Scroll to Top