fbpx
Omurga Hastalıkları

Bel Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Bel ağrısı yaygın olarak görülen problemlerden bir tanesidir. Buna sebep olabilen hastalıklar tıbbın farklı uzmanlık alanlarına girebilir. Bununla birlikte ilk olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimlerine muayene olunabilir. Bunun yanı sıra ortopedi ya da nöroşirurji uzmanına da gidilebilir.

Genel anlamda bu ağrılar acıma, yanma, batma ya da ağrıma gibi biçimlerde, bel ve çevresinde hissedilebilir. Bazı durumlarda noktasal olarak yeri tespit edilebilirken bazı durumlarda dağınık halde gözlemlenebilir. Ağrının şiddeti de hastadan hastaya göre hafif ya da ağır düzeyde olabilir. Bel ağrısı kemik, kıkırdak, kas, eklem kapsülü, bağ, disk ya da damar kaynaklanabilir.

Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Bel ağrısının arkasında yatan farklı sebepler vardır. Bunlardan bir tanesi yaralanmalardır. Omurga kırıkları sıklıkla omurganın 12. Sırt omuru ve 1. Bel omurunun birleşim noktasında oluşmakta olup, burası omurganın en hareketli bölgesidir. Gençlerde genellikle trafik kazası, yüksekten düşme gibi sebeplerle, yaşlılarda ise düşük enerjili travmalar ardından görülebilmektedir.

Sıklıkla, yalnızca omurganın ön kısmı etkilenmekte olup, çökme kırığı şeklinde de tabir edilir. Bel ağrısı nedenleri bunun yanı sıra bel fıtığı kaynaklı da olabilir. Ağır kaldırma, uzun süre eğilerek çalışma ya da aynı pozisyonda kalma, uzun süren stres, kilo gibi sebepler bel bölgesinde meydana gelen ya da süreğen şiddetli zorlamalar neticesinde, omurlar arasındaki disk koruyucu dış kısmı yırtılabilir. Diskin yerleşiminin değişmesi, sinirlerin de sıkıştırılması ile meydana gelir.

Stres kırığı ve bel kayması ve bel ağrısına yol açabilecek durumlar arasındadır. Alt bel bölgesinde artan hareketlilik neticesinde tekrar eden mikro travmalarla spondilolizis denilen stres kırıkları meydana getirebilir.

Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar da bel ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Omurga enfeksiyonlarının yüzde 50 ile 60 oranı bel bölgesinde gözlemlenir. Bu riskleri arttıran çok sayıda faktör vardır. Obezite, diyabet, beslenme bozuklukları, sigara içme bunlardan bazılarıdır.

Bakteri, virüs ve mantarlar sebebiyle gelişebilmekte olup omurga kemikleri, diskler, dura adı verilen sinir zarları ve çevre dokularda etkisini gösterebilir.

Tümörler

Bel ağrısı nedenleri arasında bulunan tümörler kemik, yumuşak doku ya da sinir kaynaklı olabilir. İyi ya da kötü huylu olabilmektedir. Birincil olarak omurga ve omuriliği meydana getiren hücrelerden kaynaklanabilir. Vücudun farklı yerindeki bir tümörden de meydana gelebilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bel Fıtığı Karpal Tünel Sendromu Tedavisi İlaçlar ve Egzersizler
%d blogcu bunu beğendi: