fbpx
Omurga Hastalıkları

Bel Ağrısı için hangi doktora gidilir? Bel Ağrısına hangi bölüm bakar?

Bel Ağrısı için hangi doktora gidilir? Bel Ağrısına hangi bölüm bakar?

Bel Ağrısı için hangi doktora gidilir? Bel Ağrısına hangi bölüm bakar?

Bel ağrısı farklı yaşlarda, kadın-erkek her insanda görülebilen bir problemdir. Bunun arkasındaki yatan farklı sorun ve hastalıklar bulunabilmektedir. Dolayısıyla tıbbın hangi alanının baktığı değişkenlik gösterebilmekedir.

Ancak Fizik Tedavi ve Rehabitilasyon bu kapsamda girebilmektedir. Ayrıca Ortopedi veya Nöroşirurji de yine bel ağrısına dahil olabilmektedir. Bel ağrısı incelendiği zaman genel anlamda,

 1. Ağrı,
 2. Acıma,
 3. Yanma,
 4. Batma,

Gibi biçimlerde gözlemlenebildiği görülür. Bu hastadan hastaya göre farklılık gösterebilir. Bel ve etrafında hissedilmekte olup bazı hastalarda noktasal olarak ağrı yeri belirlenebilir. Ancak bazı kişilede dağınık biçimde olabilir.

Görülme şiddedi de yine bu şekilde hafif ya da şiddetli olabilmektedir. Bel ağrısı kemik, kıkırdak, kas, eklem kapsülü, damar, disk ya da bağ kaynaklı olabilmektedir.

Bel Ağrısının Sebepleri Neler?

Bel ağrısı sebepleri arasında farklı sebepler bulunmaktadır. Hastadan hastaya göre bunlar değişebilmektedir. Yaralanma bunlardan bir tanesi olmaktadır. Genellikle omurga kırıkları 1. Bel omuru ve 12. sırt omuru birleşim noktasında yer almaktadır. Bu nokta aynı zamanda omurganın en hareketli bölgesi olmaktadır. Yaşlılarda düşük enerjili travmalar ardından gözlemlenirken, gençlerde trafik kazası, yüksekten düşme de nedenler arasındadır.

Genellikle sadece omurganın ön kısmı etkilenmektedir. Bu aynı zamanda çökme kırığı olarak da adlandırılmaktadır. Ayrıca bel fıtığıda ağrı sebeplerinden biri olabilir. Ayrıca,

 1. Ağır kaldırma,
 2. Uzun süreeğilerek çalışma,
 3. Aynı pozisyonda kalma,
 4. Uzun süren stres,
 5. Kilo,

Gibi nedenler de bel bölgesinde oluşan veya süreğen şiddetli zorlamalar sonucunda omurlar arasında disk koruyucu dış kısım yırtılabilmektedir. Disk yerleşiminin değişmesi sinirlerin desıkılaştırılmasıyla oluşmaktadır.

Enfeksiyon ve Tümörler

Enfeksiyon ve Tümörler de bel ağrısı sebepleri arasında yer almaktadır. Bunların arasından enfeksiyonlara bakıldığı zaman yüzde 50 ile 60 gibi biroranının bel bölgesinde gözlemlendiği görülmektedir. Bunu,

 1. Obezite,
 2. Diyabet,
 3. Beslenme bozuklukları,
 4. Sigara içme,

Gibi unsurlar bunu arttırabilmektedir. Tümörlerise kemik, yumuşak doku yahut sinir sebepli olabilmektedir. İyi veya kötü hutlu olabilmekte olup birincil olarak omurgaveomuriliği oluşturan hücrelerden ileri gelebilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bel Fıtığı Karpal Tünel Sendromu Tedavisi İlaçlar ve Egzersizler
%d blogcu bunu beğendi: