fbpx
Omurga Hastalıkları

Bel Ağrısı ‘na Ne İyi Gelir?

Bel bölgesinde ortaya çıkan bel ağrısı her türlü ağrıyı tanımlamak için kullanılan, genel bir terimdir. Erişkin bireylerin yaklaşık olarak yüzde 80’ini etkilemekte olup farklı şekillerde gözlemlenebilmektedir. Bazı kişilerde ani ortaya çıkan keskin bir ağrı, bazı kişilerde ise donuk hafif bir ağrı gözlemlenebilir.

Bel ağrısının arkasında yatan farklı hastalıklar, problemler bulunabilmektedir. Dolayısıyla bu sorunları yaşıyorsanız, en kısa sürede uzman doktora giderek muayene olmanız gerekir. Bunun ardından sorunun neden yaşandığı dahil anlaşılması ve uygun bir tedavi belirlenmesi mümkündür.

Egzersizler

Egzersizler bel ağrısı ne iyi gelir için cevaplardan bir tanesidir; ancak bunları uygulamadan önce doktora gitmeniz ve onun onayını almanız gerekir. Çünkü yanlış bir şekilde egzersiz yapmak veya hatalı egzersizleri uygulamak problemlemin ciddileşmesine neden olabilir.

Sıcak ve Soğuk Uygulama

Sıcak ve soğuk uygulama, bel ağrısı için düşünülebilecek durumlardan bir tanesidir. Belin zorlanmasına bağlı olarak gelişen bel ağrısında yaralanmadan sonrabölgeye buz tatbik edilebilir.

Havluya sarılan buz torbası ağrıyan alana gerçekleştirildiğinde gelişen akut iltihaplanma geriler. Bunun yanı sıra Soğuk ani ve yoğun bel ağrısında da hafifletici etkiler yapabilir. Uygulama esnasında cildi donmaktan korumakiçin buz havluveya bez ile sarılmalı, böylece kullanılmalıdır. Tek sefede en çok 20 dakika süre ile uygulama yapılmalıdır.

İlk 48 saat olan akut döneminde soğuk, sonrasında ise sıcak tatbik yapmak  önerilir. Cildi yakmamak için sıcaklık iyi bir şekilde ayarlanmalıdır.

Germe Hareketleri

Germe hareketleri bel ağrısı ne iyi gelir için verilebilecek cevaplardan bir tanesidir. Ancak egzersizler gibi bunlar da doktora danışmadan yapılmamalıdır. Bu kapsamda yer alan farklı uygulamalar yer almaktadır:

  1. Ayak parmaklarına dokunma
  2. Kobra duruşu
  3. Çocuk duruşu

Bu hareketlerin 30 saniye boyunca ya da kişinin kendini rahat hissetiği sürece devam etmelidir. Bunun yanı sıra farklı uygulamalar da yer almaktadır. Masaj bunlardan biridir. Ağrıyan kasları gevşetmek için fizyoterapist tarafından masaj uygulamaları gerçekleştirilebilir.

Bunun yanı sıra farklı tedavi yöntemleri de yer almaktadır. PRP, Proloterpi enjeksiyonları bunlardan bazılarıdır. Tedavilerin her biri hastalara göre özel bir şekilde planlanarak gerçekleştirilmektedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bel Fıtığı Karpal Tünel Sendromu Tedavisi İlaçlar ve Egzersizler
%d blogcu bunu beğendi: