1. Anasayfa
  2. Omurga Hastalıkları
  3. Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Kenan Şimşek Kenan Şimşek -

- 3 dk okuma süresi
21 0
pexels photo 5240678

Bel ağrısı cinsiyet fark etmeden herkeste görülebilecek bir durumdur. Bu terim genel anlamdabel bölgeside oluşan hertürlü ağrıları tanımlamakiçin kullanılır. Erişkin insanlarda yüzde 80 gibi büyük bir kesimde yaşanabilmektedir.

Ancak kişiden kişiye farklılıkları gözlemlenir. Bazı bireylerde ağrı şiddetliyken bazılarında hafif olabilmektedir. Ağrının arkasında yatan neden de hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle bel ağrılarınız bulunuyorsa en kısa sürede doktora giderek muayene olmanız gerekmektedir.

Uzman doktorlar tarafından yapılan muayene ile birlikte bunun nedenleri anlaşılabilir ve buna göre uygun bir tedavi yöntemi belirlenebilir.

Egzersiz Uygulamaları

Bel ağrısı için önerilen konulardan bir tanesi de egzersizler olmaktadır. Ne var ki bunları yapmaya başlamadan önce doktora giderek muayene olmak gerekir. Çünkü yapılan yanlış hareketler olumsuz durumlara sebep olabilmektedir.

Sıcak ve Soğuk Kompresler

Sıcak ve soğuk kompres uygulamaları, bel ağrısı için yapılabilecek uygulamalar arasındadır. Belin zorlanmasına bağlı şekilde, yaralanma sonrasında bölgeye buz uygulaması gerçekleştirilebilmektedir. Buz torbası havluya sarılarak ağrıyan alana uygulanmaktadır. Böylece akut iltihaplanma durumları da gerileyebilmektedir. Aynı zamanda anive yoğun bel ağrılarında da hafifletici durumlar yaşanabilir.

Cildin donmadan korunması için buz havlu ya da beze sarılmalı, bu şekilde kullanılmalıdır. Uygulamada maksimum 20 dakikayla gerçekleştirilmektedir. İlk 48 saat akut zamanda soğuk,ardından da sıcak kompres uygulaması tavsiye edilmektedir. Burada da cildi yakmamak için sıcaklık iyi biçimde ayarlanmalıdır.

Germe Hareketleri

Bel ağrısı için belirtilebilecke konulardan bir tanesi de germe hareketlidir. Lakin bunlar da egzersizlerde olduğu gibi doktora görünmeden, onay almadan gerçekleştirilmemelidir. Hatalı uygulamalar istenmeyen, ciddi problemlere yol açabilir.

Germe hareketleri oldukça çeşitli olup aralarında ayak parmaklarına dokunma, kobra duruşu ve çocuk duruşu da yeralmaktadır. Hareketler 30 saniye süresince yahut kişi kendini rahat hissettiği müddetçe davam etmelidir.

Tüm bunların yanı sıra bel ağrısı için yapılabilecek farklı şeyler de vardır. Ağrıyan kasları gevşetebilmek adına uzman fizyoterapistler masaj uygulamaları yapabilmektedir. Ek olarak hastaya göre planlanan özel tedavi planları da bulunmaktadır. Proloterpi enjeksiyonları, PRP bunların içinde yer alan durumlardan bazılarıdır.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.