1. Anasayfa
  2. Omurga Hastalıkları
  3. Bel Fıtığı Kasık Ağrısı Yapar Mı?

Bel Fıtığı Kasık Ağrısı Yapar Mı?

Kenan Şimşek Kenan Şimşek -

- 3 dk okuma süresi
365 0
pexels photo 3771115

Bel Fıtığı Kasık Ağrısı Yapar Mı?

Bel fıtığı kasık ağrısı yapar mı? sorusuna cevap olarak bel fıtığı kasık ağrısına neden olabilir diyebiliriz. Bel fıtığı, omurganın alt kısmında bulunan omurlar arasındaki disklerin zayıflaması veya yırtılması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda, omurilikten çıkan sinirlerin sıkışması veya irritasyonu söz konusu olabilir.

Bel fıtığı genellikle bel bölgesinde ağrı, uyuşma, karıncalanma veya zayıflık hissi gibi belirtilerle kendini gösterir. Bununla birlikte, bazı durumlarda fıtıklaşan diskin altta kalan sinir kökleri üzerine baskı yaparak kasık bölgesine yayılan ağrıya da neden olabilir.

Bel fıtığından kaynaklanan kasık ağrısı, genellikle tek taraflıdır ve bacağa doğru yayılabilir. Özellikle bel fıtığı olan kişilerin uzun süre oturması, öksürmesi, hapşırması veya ağırlık kaldırması gibi aktiviteler kasık ağrısını artırabilir.

Kasık ağrısının bel fıtığına bağlı olduğunu düşünüyorsanız, bir doktora başvurmanız önemlidir. Doktorunuz, semptomlarınızı değerlendirecek ve gerekli görürse ileri tetkikler veya görüntüleme testleri isteyecektir. Tanı konulduktan sonra, uygun tedavi yöntemleri belirlenebilir.

Bel Fıtığı Ağrısı Ne Tarafta Olur?

Bel fıtığı ağrısı, fıtıklaşan diskin konumuna bağlı olarak farklı bölgelerde hissedilebilir. Bel fıtığı genellikle alt bel bölgesinde (bel kemikleri arasında) ortaya çıkar, ancak ağrı bazen kalça, bacak, ayak veya kasık bölgesine yayılabilir.

Bel fıtığı ağrısı ne tarafta olur? sorusu özellikle kasık ağrısı yaşayan veya bel fıtığı şüphesi olan kişiler tarafından araştırılmaktadır. Bel fıtığının yerleşim yerine bağlı olarak aşağıdaki belirtiler ve ağrı bölgeleri görülebilir.

Lumbosakral bel fıtığında, bel bölgesindeki son iki omur arasında oluşur. Bu durumda ağrı genellikle bel bölgesinde başlar ve kalça, uyluk arka tarafı ve bacak boyunca aşağıya doğru yayılabilir. Aynı zamanda kasık bölgesinde de ağrı hissedilebilir.

Lomber bel fıtığında, bel bölgesinin orta kısmında oluşur ve ağrı genellikle bel bölgesinde yoğunlaşır. Bununla birlikte, bazen ağrı kalçaya, uyluk ön veya arka tarafına ve bacağa yayılabilir.

Servikal boyun fıtığında boyun bölgesinde oluşur, ancak bazen bel bölgesine de yayılabilir. Servikal boyun fıtığı durumunda ağrı boyun bölgesinde başlar ve omuzlara, kollara ve bazen de sırt bölgesine yayılabilir.

0/5 (0 Reviews)

Kenan Şimşek

Op. Dr. Kenan Şimşek Çalışma Hayatı 2007-2013 Afyonkocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 2013-2017 Bartın Amasra İlçe Entegre Devlet Hastanesi – Pratisyen Hekim 2017-2023 Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi TıP Fakültesi – Beyin ve Sinir Cerrahisi Araştırma Görevlisi 2023- Çankırı Devlet Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzman Hekim Bilimsel Yayınlar The histopathological effects of reabsorbable polyethylene glycol hydrogel (Coseal) onepidural fibrosis in an experimental postlaminectomy model in rats E Keskin, HA Aydin, M Kalayci, E Işik, U Özgen, K Şimşek, D Baklaci, … Turkish Journal of Medical Sciences 51 (3), 1512-1520 The preventative effect of of Ro5-4864 (peripheral benzodiazepine receptor agonist) on spinal epidural fibrosis after laminectomy in a rat model E Keskin, EY Can, HA Aydın, E Işık, U Özgen, K Şimşek, O Cengil, … Neurological Research 43 (12), 1107-1115 Efficacy of tranexamic acid on blood loss in thoracolumbar spinal fusion surgery K Emrah, AH Ali, O Utku, K Murat, S Kenan, B Deniz J Coll Physicians Surg Pak 31 (12), 1449-1454 Üniversite öğrencilerinde demodex sp. yaygınlığının araştırılması Ö Miman, K Şimşek, S Özselçuk, E Küçükkoçak, Ş Karaca Afyon Kocatepe Üniversitesi, Kocatepe Tıp Dergisi Symptomatic spinal seeding metastasis of a low-grade oligodendroglioma E Keskin, HA Aydin, B Bahadir, K Simsek, M Kalayci J. Coll. Physicians Surg. Pak 32, 1347-1349 Glioblastome Multiforme Epidemiyolojisi, Tedavi Seçenekleri ve Sağ Kalım Süresi: Retrospektif Tek Merkezli Çalışma E Keskin, Ö Elmas, HA Aydin, K Şimşek, E Gün, M Kalaycı Batı Karadeniz Tıp Dergisi 5 (2), 248-255 Rebar-induced transpalatal penetrating head trauma: a case report E Keskin, HA Aydın, Ş Gül, M Kalaycı, K Şimşek Child’s nervous system 37 (12), 3939-3943 Lomber Disk Cerrahisinde İnsizyon Büyüklüğünün Ameliyat Sonrası Paraspinal Adale İyileşmesine Etkisi E Keskin, B AÇIKGÖZ, M KALAYCI, GÜL Şanser, HA AYDIN, … Batı Karadeniz Tıp Dergisi 4 (2), 71-77 MAJÖR DEFISIT İLE PREZENTE DEV SUPRATENTORIAL KAVERNOM MK Recep Şavik , Kenan Şimşek* , Şanser Gül , Figen Barut , Eren Görkem Gün Türk Nöroşirurji Dergisi 29 (Ek 2), 327 INTRAKRANIAL FETUS IN FETU MK Şanser Gül , Recep Şavik , Kenan Şimşek , Cumhur Aydemir , İbrahim Etem … Türk Nöroşirurji Dergisi 29 (Ek 2), 316 İletişim Çankırı Devlet Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi [email protected]

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.