fbpx
Omurga Hastalıkları

Bel Fıtığı Patlaması

Bel Fıtığı Patlaması

Bel fıtığı, omurganın alt kısmında bulunan bel bölgesindeki disklerin hasar görmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bel fıtığının belirli bir seviyeye ulaşması durumunda, disk içindeki jel benzeri madde dışarı çıkarak çevredeki sinirlere baskı yapabilir. Bu duruma bel fıtığı patlaması veya disk herniasyonu denir. Bel fıtığı patlaması, şiddetli ağrıya, rahatsızlığa ve bazen hareket kısıtlılığına neden olabilir.

Bel Fıtığı Patlamasının Nedenleri

Bel fıtığı patlaması, genellikle aşırı zorlanma, yaralanma veya diskteki uzun süreli hasar sonucunda ortaya çıkar. Aşağıdaki faktörler bel fıtığı patlamasının oluşumunda rol oynayabilir:

  • Yıpranma ve yaşlanma
  • Ani zorlanma
  • Genetik yatkınlık

Bel Fıtığı Patlamasının Belirtileri

Bel fıtığı patlaması genellikle belirgin semptomlara neden olur. Fıtık patlaması belirtileri içerisinde yaygın olarak karşılaşılan şiddetli ağrıdır. Bel fıtığı patlamasıyla birlikte, alt sırt bölgesinde ve kalçalarda şiddetli ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı genellikle tek taraflıdır ve bacağa yayılabilir. Uzun süre ayakta durma veya oturma gibi aktiviteler ağrıyı artırabilir.

Bel fıtığı patlaması sonucu sinirlere baskı oluşabilir. Bu durumda, uyuşma, karıncalanma veya güçsüzlük hissi bacağınızda veya ayaklarınızda oluşabilir. Bel fıtığı patlamasıyla birlikte, bel ve bacak hareketlerinde kısıtlılık yaşayabilirsiniz. Örneğin, bükülme, eğilme veya yürüme zorlaşabilir.

Bel Fıtığı Patlaması Tehlikeli Mi?

Bel fıtığı patlaması tehlikeli mi? Bel fıtığı patlaması, omurganın alt bölgesinde bulunan disklerin hasar görmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bel fıtığı patlaması semptomları genellikle şiddetli ağrı, rahatsızlık ve bazen hareket kısıtlılığına yol açar.

Bel Fıtığı Patlarsa Ne Olur?

Bel fıtığı patlarsa ne olur? sorusu merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bel fıtığı patlaması sonucunda disk içerisindeki jel benzeri madde, sinirlere baskı yapabilir. Bu baskı, sinirlerin işlevini etkileyebilir ve uyuşma, karıncalanma veya güçsüzlük gibi semptomlara neden olabilir. Nadir durumlarda, ciddi sinir hasarı kalıcı olabilir.

Bel fıtığı patlaması sonrasında, alt omurga bölgesindeki sinirlere baskı yaparak idrar ve bağırsak kontrolünü etkileyebilir. Bu durumda, idrar veya bağırsak tutma yeteneğinde zayıflama veya kayıplar yaşanabilir. Bu, acil bir durum olabilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir.

Değerlendirme: 5 / 5.

Daha Fazla Göster

2 Yorum

  1. Merhaba Kenan hocam, çorumda yaşıyorum. bacak ağrım nedeniyle beyin cerrahi doktoruna gittim. bel fıtığımın patladığını ameliyat olmam gerektiğini söyledi. size maueyene olmak istiyorum size nasıl ulaşabilirim?

    1. Merhaba Mehmet Bey,
      Öncelikle çok geçmiş olsun. Pazartesi çarşamba ve cuma günleri poliklinik yapmaktayım. Randevu almadan da gelebilirsiniz. Öncelikle muayene etmemiz gerekir. Mr görüntülerinizi de cd ye bastırarak gelirseniz işimiz daha kolay olacaktır. Sağlıklı günler dilerim tekrar geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bel Fıtığı Karpal Tünel Sendromu Tedavisi İlaçlar ve Egzersizler
%d blogcu bunu beğendi: