Boyun Fıtığı (Servikal Disk Hernisi) Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı (Servikal Disk Hernisi) Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Omurga, vücudun dik durmasını sağlayan, ortasında omurilik ve otuz üç adet omurga kemiği bulunan yapılardır. Omur ise iki adet yüzeysel eklem ve bir adet yumuşak diskin birbirine bağlandığı yapılardır. Bir omuru bir diğer omura bağlayan en önemli yapı, kuvvetli bağ dokularından oluşan disklerdir. Diklerin içinde yer alan omurlara binen baskıyı hafifleten kıkırdak dokular bulunmaktadır. Yanlış hareketler, ters hareketler ve aşırı ağırlık kaldırma gibi hareketler sonucu, adaleler kasılmakta ve bu bağ dokuları sıkışmaktadır. Ayrıca yaşlılık döneminde dik merkezinin su kaybetmesi de, diskin yastık görevi görmesini engelleyen faktörler arasında yer almaktadır.

Diskin bu ve bunun gibi nedenler dolayısı ile hasar alması, dış tabakanın yırtılmasına, disk içinde bulunan kıkırdak dokuların dış tabakada bulunan yırtıklardan çıkarak, omurilik ve sinirlerin bulunduğu boşluğa taşma yapmasına neden olmaktadır. Bu durumların yaşanması ise boyun fıtığı yanı bir diğer adı ile servikal disk hernisi oluşumuna sebep olmaktadır.

Boyun Fıtığı Oluşumu Nedenleri Nelerdir ?

Boyun fıtığı, genellikle yirmi ve kırk yaşları arasında bulunan, narin, ince, uzun boylu insanlarda daha sık rastlanan bir hastalıktır. Kısa boylu insanlarda daha az görülen servikal disk hernisi, kas yapısı zayıf olan insanlarda daha sık rastlanan bir olgudur. Boyun fıtığı oluşumunu tetikleyen çevresel, genetik ve fiziki birçok faktör bulunmaktadır.

Bilgisayar, televizyon karşısında çok fazla zaman geçirmek, travma, düzenli egzersiz yapmamak, klimalı ortamlarda uzun süre geçirmek, kişilerin boyunlarına darbe alması, yaşlılık, zorlanma, trafik kazası geçirmesi, sürekli sabit bir noktaya bakmak, yüksekten düşmek, cep telefonuna uzun süre ve göz hizasından aşağıda bakmak, başı öne eğmek ve bu davranışa süreklilik kazandırmak başlıca boyun fıtığı nedenleri arasında yer almaktadır.

Meslek hastalığı olarak da bilinen boyun fıtığı, bankacılarda, ev temizlik hizmetlerinde çalışan bayanlarda, şoförlerde ve uzun süre aynı pozisyonda bilgisayar ile çalışmak zorunda kalan kişilerde görülen en önemli sağlık sorunlarından biridir. Ayrıca tam olarak bir netlik kazanmamış olsa dahi boyun fıtığı nedenleri arasında ailesel faktörler de büyük bir önem taşımaktadır. Anne ve babasının genetik geçmişinde boyun fıtığı bulunan çocukların, disk ve eklemlerinde hassasiyet olabileceği için, bu çocuklarda boyun fıtığı görülme ihtimali diğerlerine göre daha fazladır.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir ?

boyun-fitigi
boyun-fitigi

Servikal disk hernisi yani boyun fıtığı hastalığında görülen en önemli belirti, boyun ağrısıdır. Fakat kişilerin yaşadığı her boyun ağrısının nedeni boyun fıtığı değildir. Boyun fıtığı, ağır kaldırma ve zorlama gibi temel nedenler sonucu ortaya çıkarken, kişilerin yaşamış olduğu bu boyun ağrılarının nedeni ise kas kökenli olabilmektedir. Boyun fıtığı ile ortaya çıkan ağrılar ise kişilerin sırt, omuz, kürek kemiği, parmak ucu ve baş kısmının arkasına kadar inmektedir. İleri dönem fıtıklara ağrı dışında, sinirlerin sıkışması sonucunda ortaya çıkan kol uyuşukluğu, parmak uyuşukluğu, karıncalanma ve güç kaybı da eklenebilmektedir. Ayrıca nadir de olsa ileri dönem fıtıklar sonucu bacaklarda sorunlar, ayaklarda uyuşma, baskının etki ettiği alanlarda ödem oluşumu, gaita ya da idrar kaçırma durumlarına da rastlanılabilmektedir.

Sıklıkla karşılaşılan boyun fıtığı nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır. 

-Kollarda incelme ve reflekslerde zayıflama

-Parmak ucu ve kollarda karıncalanma ya da uyuşma

-Omuz, kol ve sırt bölgesinde görülen ağrılar

-El kaslarında zayıflama, el becerilerinde görülen azalma ve kollarda güç kayıpları

-Şiddetli bir şekilde gelen ve kola doğru yayılan boyun ağrısı

-Duyu kaybı, elektriklenme

Boyun Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Boyun fıtığı hastalarının bir kısmı tedavi görmeden iyileşme gösterebileceği gibi bir kısmına uygulanacak farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Boyun fıtığı tedavisi hastaların genel sağlık durumu ve mevcut şikayetleri doğrultusunda uzman hekimler tarafından belirlenmektedir.

Boyun fıtığı tedavisi sırasında kullanılan ilk yöntem ilaçsız tedavi uygulamalarıdır. Boyun fıtığının sebep olduğu ağrıları azaltmaya yönelik birçok ilaç bulunmakta ve bu ilaçlar konservatif tedaviler ile paralel olarak kullanılmaktadır. Boyun fıtığı tedavisi sırasında uzmanlar hastalara ağrı azaltıcı ilaçlar, boyunluk, istirahat, egzersiz ve fizik tedavi gibi uygulamalar önerebilmektedir. Boyun fıtığı için kullanılan cerrahi olmayan uygulamalar, kişilerin ağrılarını hafifletmeyi, fıtıklaşan diskin sebep olduğu tahrişi azaltmayı ve hastaların genel seyrini düzeltmeyi hedeflemektedir.

Boyun fıtığı tedavisi için tercih edilen bir diğer yöntem ise ilaçlı tedavi uygulamasıdır. Ağrı kontrolünü sağlamaya yarayan bu ilaçlar, reçeteli satılabileceği gibi reçetesiz de alınabilmektedir. İlaç tedavisi sırasında kişilerde gerekli görüldüğünde kas gevşetici de önerilmektedir. Boyun fıtığı tedavisi için kullanılan ilaçlar kesinlikle doktor önerisi kadar alınmalı ve daha fazla kullanılmamalıdır. Fazla alınan ilaçlar ağrının azalmasına sebep olmayacağı gibi kişilerde kabızlık, dengesizlik, sersemlik ve bulantı gibi yan etkilerin oluşmasına da sebep olabilmektedir. Servikal disk hernisi yani boyun fıtığı ağrılarını hafifletmek için kullanılan ilaçlara ek olarak egzersiz yapılması ve istirahat edilmesi tedavi sürecinin hızlanmasını sağlamaktadır.

Boyun fıtığı nedeni ile ağrılar yaşayan ve cerrahi olmayan yöntemler ile tedavi edilemeyen hastalara ameliyat önerilmektedir. Boyun fıtığı tedavisi sırasında yapılan ameliyatların temel amacı, disklerin sinirlere baskı yapan bölümlerinden kurtulmaktır. Diskektomi adı verilen bu uygulama, hasarlı diskin mevcut yerine göre boynun ön ya da arka tarafından kesikler açılarak yapılmaktadır. Ameliyat şeklini sorunlu diskin yeri ve ameliyatı yapacak hekimin genel görüşü belirlemektedir. Fakat hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, hastaların başarılı bir şekilde bu sorundan kurtulması sağlanmaktadır.

0/5 (0 Reviews)
Scroll to Top