1. Anasayfa
  2. Beyin ve Damar Hastalıkları
  3. Gamma Knife Cyber Knife Işın Tedavileri

Gamma Knife Cyber Knife Işın Tedavileri

Kenan Şimşek Kenan Şimşek -

- 9 dk okuma süresi
34 0
gamma knife

Beyin tümörü rahatsızlığında cerrahiye alternatif tedavi tekniği arayışındaki hastalar için, mevcut olan iki tür öncelikli tedavi türü Gamma Knife Cyber Knife Işın tedavileri olmaktadır. Her iki türde de radyasyon teknolojisi kullanılır. Cerrahiye Anti invazif bir seçenek sunarlar. Bu tedavi türleri; tümörleri, vasküler lezyonları ve trigeminal nevralji ya da Arteriyovenöz malformasyon benzeri fonksiyonel bozukluklarını ele almak için, stereotaktik radyocerrahi tedavileri sağlamak maksadıyla tercih edilir. Nitelik olarak, ikisi de CAT ya da MRI taramaları türü netice görüntüleme desteğiyle dikkatli bir biçimde programlanmış zayıf radyasyon ışınlarının uygulanmasına oldukça benzerdir. İnce bir nokta için belirlenen bir tümörde birleşmek üzere alakalı bir yere kilitlenirler. İki tedavi türü de büyük ölçüde hedeflenmiş olsalar da, benzerlikleri bu noktada son buluyor.

Hastalar açısından, Gamma Knife Cyber Knife Işın tedavileri arasında kesin bir ayrım yapmak önem arz eder. Gama bıçağının da CyberKnife’ında uygulamaya bağlı olarak avantaj ve dezavantajları vardır: Örnek vermek gerekirse; Gama Bıçağı yalnızca kulak üstü ve servikal omurgada bulunan kanserin tedavisiyle sınırlıdır. Diğer yandan, CyberKnife tekniği ise tüm vücut kanserlerini tedavi edebilir.

Tedavilerin Belirgin Farklılıkları

Gamma Knife Cyber Knife Işın tedavileri arasındaki en belirgin fark, Gamma Knife’ın, tedaviden önce ve tedavi sırasında hastanın baş bölgesine vidalama yöntemiyle büyükçe bir metal çerçeve takılmasının gerekli olmasıdır. Öte yandan, CyberKnife robotik kol, hasta etrafında yüksek dozlarda radyasyon yayarken, tedavi koltuğunda rahat bir şekilde yatmalarına müsaade eden Anti invaziv ve ağrı içermeyen bir tekniktir.

CyberKnife tamamen Anti invaziv bir prosedür olması nedeniyle, işlem anında genel ya da kısmi anesteziye gerek duyulmaz. Gamma Knife’da bu durum böyle değildir. CyberKnife’ın, vücudun çeşitli yerlerindeki bir tümöre, tam olarak 6 milimetre doğruluk payı ile 1,000’den çok pozisyondan yaklaşabilme yeteneği vardır. Gamma Knife ise beyin ve servikal omurga bölgeleriyle kısıtlıdır ve kısmi 190 pozisyon ile yaklaşabilir.

Gamma Knife’ın, yüksek doz radyasyonun tek tedavisiyle tümörü hedefleyebilme yeteneği vardır. Ayrıca, Cyberknife tümörünün beş düşük dozlu radyasyonla hastalığı tedavi etmesi olanaklıdır. Yapılan klinik araştırmalar, daha az dozlardaki radyasyonun yakınındaki organlar ve hasta olmayan dokular üstünde daha az yan etkiye neden olduğunu göstermiştir.

Gamma Bıçağının Avantajları

CyberKnife tedavi yönteminin gelişmiş doğası sebebiyle, genel olarak iki tür prosedür arasında daha iyi şekilde algılanır. Ek olarak, Gamma Knife Cyber Knife Işın tedavileri kapsamındaGamma Knife’ın CyberKnife’ın üstünde dikkate alınması gereken önemli bazı avantajları bulunmaktadır.

Hastalar açısından en büyük yarar, radyasyon nedeniyle oluşan yan etkilerin azalması ihtimalidir. Gama bıçağı, vücut içinde Cyberknife’a kıyasla 100 kat daha az radyasyon etkisi yapabilir. Gama Bıçağının bir başka avantajıysa, 0.3 mm’den daha az (az olması daha iyidir) belirlenmiş kirişler sayesinde radyolojik doğruluk oluyor. İlaveten, CyberKnife’ın, yaklaşık olarak 1 mm düzeyinde radyolojik bir doğruluk payı bulunur. Bu durum hedef bölgenin haricinde radyasyon ölçeklerinin Gama bıçağından ortalama 4 ile 6 kat daha çok olmasına sebebiyet verir.

Gama Bıçağı, kafatası dışına sabit hafif stereotaktik kafa çerçevesi kullanıp başın hareketini engellemek amacıyla sert bir immobilizer kullanmaktadır. Bu çerçeve prosedür esnasında hareketi engeller ve planlama sürecinden tedaviye kadar 3D halinde kesinleşmiş MR ile BT korelasyonuna sahip olur. Son aşamada, Gama Bıçağı tedavisinde, Cyberknife’den farklı olarak, hasta genellikle birkaç gün süreyle birden çok tedavi nedeniyle çağrılabilmektedir.

CyberKnife’ın Avantajları Yanları

CyberKnife tekniği Gamma Knife’tan çok daha yeni bir teknolojidir. Vücudun aldığı pozisyonu gerçek zamanla yenileyen aşırı hassas bir görüntüleme sistemi desteğiyle CyberKnife robotize tekniğinin normal hasta hareketlerini doğru bir biçimde gidermesini sağlar. Gamma Knife Cyber Knife Işın tedavileri arasından CyberKnife tekniğinin dikkate alınmaya değer bazı faydaları;

CyberKnife’ın en büyük faydası, hasta dostu olmasıdır. Tuhaf kafa çerçeveleri ya da diğer çeşit vücut hareketi kısıtlayıcılarıyla ortadan kalkar. Vücudun pozisyonunu gerçek zamanlı olarak yenilemek için hassas görüntüleme sistemlerini kullanır. Normal hasta hareketini doğru bir şekilde gidermeyi sağlar.

CyberKnife tedavi yöntemi kanserli hücreleri yok etmekte daha çok seçenek sunar. Tedavide plan; tüm izleme ve taramalarla beraber, asıl tedavi sürecinin başlamasından günler evvel yapılır. Taramalar sonrası, radyasyon onkoloji uzmanı kişiye özel bir tedavi yöntemi belirler. Mesela Gama Bıçağı, CyberKnife tekniğinde tek yüksek doz radyasyonla uygulanabilmektedir. Fakat, radyasyonun tedavisinde, seanslarının planlanma aşamasında daha çok seçenek sunar.

CyberKnife, Gama Bıçağıyla aynı net bir hassasiyet ölçüsüne sahiptir; fakat tümörleri, ağrı olmayan ve Anti invazif olan tüm açılardan tedavi edebilmektedir. Gama Bıçakları yalnızca 190 açıyla kısıtlanmış olmasına rağmen, CyberKnife 1,300’den fazla açıdan bir tümöre yanaşabilmektedir.

Her İki Prosedürün Komplikasyonları:

Gamma Knife Cyber Knife Işın tedavileri de klasik radyasyon tekniklerinden daha az risk barındırmasına ve daha az komplikasyona neden olmasına karşın, henüz daha bilinmesi gereken başka komplikasyonları da vardır. Bunlar:

  1. Karakteristik olarak yalnızca birkaç gün devam eden ve ilaçla azaltılabilen baş ağrıması ve bulantı hissi.
  2. Reçeteli ilaçlar nedeniyle tedavisi mümkün beyin tedavilerini takiben geç kalınmış şişlikler.
  3. Yorgunluk.

Her İki Prosedür için Kurtarma Süreci:

Gamma Knife Cyber Knife Işın tedavileri ayakta tedavi biçiminde yapılıyor. Bu, hastaların bir gece bile olsa hastanede yatmaları gerekmediği anlamı taşır. Her iki tedavi tipinin Anti invazif doğaları sebebiyle, hemen hemen hiçbir iyileşme zaman çizelgesi bulunmaz. Hastalar genel olarak 2 ile 3 gün içerisinde normal yaşantıya dönebilirler. Hastaların çoğunluğu tedavinin tamamlanmasının ardından birkaç saat sonra taburcu edilir.

CyberKnife tedavisi maliyeti hastanede kalış süresi, uzman hekim ücreti, verilecek ilaçlar, hemşirelik bakım masrafları ve alınacak gıdalara göre farklılık gösterir.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Yazılar