Kübital Tünel Sendromu

Dirsekte Ulnar Sinir Sıkışması nedir?

Ulnar sinir sıkışması, koldaki ulnar sinir sıkıştığı veya tahriş olduğu zaman meydana gelir.
Ulnar sinir, kolunuzdaki üç ana sinirden biridir. Boynunuzdan aşağıya elinize geçer ve köprücük kemiğinin altı veya bilek gibi yol boyunca birkaç yerde daraltılabilir. Sinirin en sık sıkıştığı yer dirseğin iç kısmının arkasındadır. Dirsekte ulnar sinir sıkışması, “kübital tünel sendromu” olarak adlandırılır.
El ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanma kübital tünel sendromunun yaygın semptomlarıdır. Çoğu durumda semptomlar, aktivitelerdeki ve desteklemedeki değişiklikler gibi cerrahi olmayan tedavilerle yönetilebilir. Cerrahi olmayan yöntemler semptomlarınızı iyileştirmiyorsa veya sinir sıkışması kas güçsüzlüğüne veya elinizde hasara neden oluyorsa, doktorunuz ameliyat önerebilir.

Kubital Tünel Sendromu – Anatomi nasıldır?

Dirsekte, ulnar sinir, dirseğinizin içindeki bir kemik yumruğunun altından geçen bir doku tünelinden (kübital tünel) geçer. Bu kemikli yumru, medial epikondil olarak adlandırılır. Sinirin medial epikondilin altından geçtiği noktaya genellikle “komik kemik” adı verilir. Komik kemikte sinir cildinize yakındır ve ona çarpması şok benzeri bir his yaratır.
Dirseğin ötesinde, ulnar sinir, ön kolunuzun iç tarafındaki kasların altına ve küçük parmağınızla avuç içinizin yan tarafına doğru hareket eder. Sinir ele girdiğinde başka bir tünelden (Guyon kanalı) geçer.
Ulnar sinir, küçük parmağa ve yüzük parmağının yarısına his verir. Aynı zamanda eldeki ince hareketlere yardımcı olan küçük kasların çoğunu ve ön koldaki güçlü bir tutuş yapmanıza yardımcı olan daha büyük kasların bir kısmını kontrol eder.

Kubital Tünel Sendromu – Neden Olur?

Çoğu kübital tünel sendromu vakasında kesin neden bilinmemektedir. Ulnar sinir, dirsekte sıkışmaya karşı özellikle hassastır çünkü onu korumak için çok az yumuşak doku ile dar bir boşluktan geçmelidir.

Sıkıştırmanın Yaygın Nedenleri nelerdir?

Dirseğinizi büktüğünüzde, ulnar sinir medial epikondilin kemikli sırtının etrafında gerilmelidir. Bu esneme siniri tahriş edebileceğinden, dirseğinizi uzun süre bükülü tutmak veya dirseğinizi tekrar tekrar bükmek ağrılı semptomlara neden olabilir. Örneğin, birçok insan dirsekleri bükülmüş şekilde uyur, bu da ulnar sinir sıkışmasının semptomlarını şiddetlendirebilir ve gece parmaklarınız uyurken uyanmanıza neden olabilir.
Bazı kişilerde dirsek büküldüğünde sinir medial epikondilin arkasından kayar. Zamanla bu ileri geri kayma siniri tahriş edebilir.
Uzun süre dirseğinize yaslanmak sinire baskı uygulayabilir.
Dirsekte sıvı birikmesi, siniri sıkıştırabilecek şişliğe neden olabilir.
Dirseğin iç kısmına doğrudan bir darbe, küçük parmaklarda ve yüzük parmaklarında ağrıya, elektrik çarpmasına ve uyuşmaya neden olabilir. Buna genellikle “komik kemiğine vurmak” denir.

Risk faktörleri nelerdir?

Dirseğin daha önce kırılması veya çıkması
Dirseğin kemik çıkıntıları / artriti
Dirsek ekleminin şişmesi
Dirsek eklemine yakın kistler
Dirseğin bükülmesini veya bükülmesini gerektiren tekrarlayan veya uzun süreli aktiviteler

Kubital Tünel Sendromu -Semptomlar nelerdir?

Yüzük parmağında ve küçük parmakta uyuşma ve karıncalanma, ulnar sinir sıkışmasının yaygın semptomlarıdır. Genellikle bu semptomlar gelir ve gider. Araba sürerken veya telefonu tutarken olduğu gibi dirsek büküldüğünde daha sık olurlar. Bazı insanlar gece parmakları uyuştuğu için uyanır.
Yüzük parmağında ve küçük parmakta, özellikle dirseğiniz büküldüğünde “uykuya dalma” hissi. Bazı durumlarda parmaklarınızı içeri ve dışarı hareket ettirmek veya nesneleri hareket ettirmek daha zor olabilir.
Tutuşun zayıflaması ve parmak koordinasyonunda zorluk (bir enstrümanı yazmak veya çalmak gibi) ortaya çıkabilir. Bu semptomlar genellikle daha şiddetli sinir sıkışması vakalarında görülür.
Sinir çok sıkışmışsa veya uzun süre sıkışmışsa elde kas erimesi meydana gelebilir. Bu gerçekleştiğinde, kas kaybı tersine çevrilemez. Bu nedenle, semptomlar şiddetliyse veya daha az şiddetliyse ancak 6 haftadan daha uzun süredir mevcutsa, doktorunuzu görmeniz önemlidir.

Kubital Tünel Sendromu -Evde yapılan egzersizler nelerdir?

Kolunuzu uzun süre bükülü tutmanızı gerektiren aktivitelerden kaçının.
Bilgisayarı sık kullanıyorsanız, koltuğunuzun çok alçak olmadığından emin olun. Dirseğinizi dirsekliğin üzerine koymayın.
Dirseğinize yaslanmaktan veya kolunuzun içine baskı yapmaktan kaçının. Örneğin, kolunuz açık pencerede durarak sürmeyin.
Dirseğinizi gece uyurken düz tutun. Bu, dirseğinizin etrafına bir havlu sararak veya geriye doğru bir dirsek pedi takarak yapılabilir.

Tıbbi Geçmiş ve Fiziksel Muayene Önemli midir?

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi ve genel sağlığınızı tartışacaktır. Ayrıca işiniz, faaliyetleriniz ve hangi ilaçları aldığınızı da sorabilir.

Belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi tartıştıktan sonra, doktorunuz hangi sinirin sıkıştırıldığını ve nerede sıkıştırıldığını belirlemek için kolunuzu ve elinizi inceleyecektir. Doktorunuzun yapabileceği bazı fiziksel muayene testleri şunları içerir:

Komik kemikteki sinire dokunun. Sinir tahriş olursa, bu, küçük parmağa ve yüzük parmağına (Tinel’in işareti) bir şoka neden olabilir – ancak bu, sinir normal olduğunda da olabilir.
Dirseğinizi büktüğünüzde ulnar sinirin normal pozisyondan kayıp kaymadığını kontrol edin.
Farklı pozisyonların semptomlara neden olup olmadığını görmek için boynunuzu, omzunuzu, dirseğinizi ve bileğinizi hareket ettirin.
Elinizde ve parmaklarınızdaki his ve gücü kontrol edin.

Hangi testler yapılır?

X ışınları. Bu görüntüleme testleri, kemik gibi yoğun yapıların ayrıntılı resimlerini sağlar. Ulnar sinirin sıkışmasının çoğu nedeni röntgende görülemez. Bununla birlikte, doktorunuz dirseğinizin veya bileğinizin röntgenini kemik çıkıntıları, artrit veya kemiğin sinire baskı uygulayabileceği diğer yerleri aramak için alabilir.
Sinir iletim çalışmaları. Bu testler sinirin ne kadar iyi çalıştığını belirleyebilir ve nerede sıkıştırıldığını belirlemeye yardımcı olabilir.
Sinirler, beyniniz ve kaslarınız arasında mesajlar taşıyan vücudunuzda dolaşan “elektrik kabloları” gibidir. Bir sinir iyi çalışmadığında, işleyişi daha uzun sürer.
Sinir iletim testi sırasında, sinir tek bir yerde uyarılır ve bir yanıtın oluşması için geçen süre ölçülür. Sinir boyunca birkaç yer test edilecek ve tepkinin çok uzun sürdüğü alan muhtemelen sinirin sıkıştığı yer olacaktır.
Sinir iletim çalışmaları, kompresyonun kas hasarına da neden olup olmadığını belirleyebilir. Test sırasında ulnar sinirin kontrol ettiği bazı kaslara küçük iğneler konur. Kas hasarı, daha şiddetli sinir sıkışmasının bir işaretidir.

Cerrahi Olmayan Tedaviler nelerdir?

Steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar. Belirtileriniz yeni başladıysa, doktorunuz sinir çevresindeki şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak için ibuprofen gibi bir anti-enflamatuar ilaç önerebilir.
Kortizon gibi steroidler çok etkili antienflamatuvar ilaçlar olmasına rağmen, steroid enjeksiyonları genellikle sinirde hasar riski olduğu için kullanılmaz.
Destekleme veya splintleme. Doktorunuz, dirseğinizi düz bir pozisyonda tutmak için geceleri takmak için yastıklı bir destek veya atel yazabilir.
Sinir kayma çalışmaları. Bazı doktorlar, ulnar sinirin dirsekteki kübital tünelden ve el bileğindeki Guyon kanalından kaymasına yardımcı olacak egzersizlerin semptomları iyileştirebileceğini düşünüyor. Bu egzersizler ayrıca kol ve bilekte sertliği önlemeye yardımcı olabilir.

Cerrahi tedavi nasıldır?

Doktorunuz, aşağıdaki durumlarda sinir üzerindeki baskıyı azaltmak için ameliyat önerebilir:
Cerrahi olmayan yöntemler durumunuzu iyileştirmedi
Ulnar sinir çok sıkışmış
Sinir sıkışması kas zayıflığına veya hasara neden oldu
Dirsekte ulnar sinir üzerindeki baskıyı hafifletecek birkaç cerrahi prosedür vardır. Ortopedi cerrahınız, sizin için en iyi seçenek hakkında sizinle konuşacaktır.
Bu prosedürler çoğunlukla ayakta tedavi bazında yapılır, ancak bazı hastalar hastanede bir gece kalmakla en iyisini yapar.
Kubital tünel açma. Bu işlemde kübital tünelin bağ “çatısı” kesilir ve bölünür. Bu, tünelin boyutunu artırır ve sinir üzerindeki baskıyı azaltır.
İşlemden sonra bağ iyileşmeye başlar ve bölüm boyunca yeni doku büyür. Yeni büyüme, bağları iyileştirir ve ulnar sinirin kayması için daha fazla alan sağlar.
Kubital tünel serbest bırakma, sinir sıkışması hafif veya orta derecede olduğunda ve sinir, dirsek büküldüğünde medial epikondilin kemikli sırtının arkasından kaymadığında en iyi şekilde çalışma eğilimindedir.
Ulnar sinir anterior transpozisyonu. Çoğu durumda sinir, medial epikondilin arkasındaki yerinden önündeki yeni bir yere taşınır. Siniri medial epikondilin önüne doğru hareket ettirmek, dirseğinizi büktüğünüzde onun kemikli çıkıntıya takılmasını ve esnemesini engeller. Bu prosedüre ulnar sinirin anterior transpozisyonu denir.
Sinir, deri ve yağın altına, ancak kasın üstüne (deri altı transpozisyon) veya kas içinde (kaslar arası transpozisyon) veya kasın altına (kas altı transpozisyon) uzanacak şekilde hareket ettirilebilir.

Cerrahi iyileşme ve sonuç nasıldır?

Cerrahi İyileşme
Yaptığınız ameliyatın türüne bağlı olarak ameliyattan sonra birkaç hafta atel takmanız gerekebilir. Submüsküler bir transpozisyon genellikle bir splintte daha uzun bir süre (3 ila 6 hafta) gerektirir.
Cerrahınız, kolunuzdaki gücü ve hareketi yeniden kazanmanıza yardımcı olmak için fizik tedavi egzersizleri önerebilir. Ayrıca, tüm normal aktivitelerinize dönmenin ne zaman güvenli olacağı konusunda sizinle konuşacaktır.
Cerrahi Sonuç
Ameliyatın sonuçları genellikle iyidir. Her cerrahi yöntem, rutin sinir sıkışması vakaları için benzer bir başarı oranına sahiptir. Sinir çok kötü sıkışmışsa veya kas kaybı varsa, sinir normale dönmeyebilir ve ameliyattan sonra bile bazı semptomlar kalabilir. Sinirler yavaşça iyileşir ve sinirin ameliyattan sonra ne kadar iyi çalışacağını bilmek uzun zaman alabilir.
0/5 (0 Reviews)
Scroll to Top