Siyatik Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

İçindekiler

Siyatik Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Siyatik ağrısı genel itibariyle bacak bölgesine yayılmaktadır. Kalçadan baldıra doğru ve diz altındaki çevreden topuk bölgesine doğru hissedilmektedir. Vücuttaki en kalın ve uzun sinirin adına siyatik denmektedir. Ağrı hissinin bu bölgelerde olmasının sebebi de siyatik sinirinin o bölgelerden geçiyor olmasıdır. Tıp alanındaki adı nervus ischiadicus olan bu sinir, belin 4’üncü ve 5’inci omurlarından itibaren başlamaktadır. Bitiş noktası ise dizin hemen alt bölgesidir.

Siyatik sinirinde ağrı oluşmasının başlıca etkeni ise sinirin sıkışmasıdır. Ayrıca siyatik adı, aslında sinir sıkışması ile oluşan ağrının adı olmaktadır. Ancak bu ağrının meydana gelmesine neden olan sıkışmanın oluştuğu sinire de siyatik sinir denmektedir.

Siyatik sinir ağrısı genel itibariyle fıtıklaşan diskten dolayı oluşmaktadır. Genellikle üç grupta incelenirler. Bu grupların ilk ikisi bel bölgesi sıkışmalarından ve kalça kasları sinir sıkışmalarından dolayı oluşan sinir ağrılarıdır. Üçüncü grupsa diz ekleminin arka kısmından veya ayak bölgesinde travma kaynaklı zedelenmelerden oluşan ağrılardır.

Siyatik Ağrısı Nasıl Oluşur?

Siyatik sinir, dizde son bulmasıyla dallara ayrılmaktadır. Ardından ayağa doğru ulaşarak bu bölgelerdeki motor-duyu fonksiyonlarını oluşturmaktadır. Siyatik ağrısı nedenleri birkaç farklı sebebe dayanmaktadır. Bunlardan birisi, bacakta ağrı hissi oluşturan siyatik sinirin bel bölgesindeki köklerinin sıkışması veya gerilmesidir. Başlıca bazı rahatsızlıklar da Siyatik ağrısını tetikleyebilmektedir. Bu rahatsızlıklar tümör, iltihap, omur kayması ve kist olmaktadır. Ağrı genellikle kalçaya doğru yayılmakta olan bel ağrısıyla başlamaktadır. Siyatik ağrı sinir boyunca kasık bölgesinden bacağın arka bölümüne doğru uzanmaktadır. Buradan da ayağa kadar yayılmaktadır.

Siyatik ağrısı genellikle hafif dereceden şiddetliye doğru hissedilmektedir. Hareket edildikçe de ağrı şiddetinde artış gözlenmektedir. Şiddetli ağrı vakalarında bacaklar güçsüzleşmektedir. Diz ve bilek reflekslerinde iyice azalma belirmektedir. Bacak ne kadar yukarı kalkarsa da ağrı o ölçüde daha da artış göstermektedir. Siyatik ağrısı oluşumuna sebep olan sinirden teknik olarak bahsedersek belin alt kısmındaki sinir köklerinin birleşmesiyle meydana geldiğini söyleyebiliriz. Coxa olarak adlandırılan leğen kemiğinin içerisindeki delikli kısımdan geçerek bacağın arka kısmına uzanmaktadır.

Siyatik ağrısı oluşumuna neden olan faktörler; hareketsizlik, ağır kaldırmak, obezite, diyabet, ileri yaş, travma ve gebelik olarak belirtilebilir. Uzun süre hareketsiz kalmak siyatik sinir ağrısına yol açabilmektedir. Meslek olarak da uzun süre oturmayı gerektiren şoförlük gibi işlerde çalışanlarda Siyatik rahatsızlığına sıkça rastlanır.

Özellikle sürekli ağır yükler kaldırmak zorunda olunan mesleklerde de siyatik ağrısı belirtilerine rastlanmaktadır. Obezite, yine omurgaya yük binmesi söz konusu olduğu için rahatsızlığı tetikleyebilmektedir. Diyabet ise sinir sisteminin hasar görmesine sebep olmaktadır. Yaşlanmakla da kas ve kemik çevresinin dokularında zayıflama durumu söz konusudur. Kaza ve yaralanmalar ardından geçirilen travmalarda da siyatik sinir ile etrafındaki doku zarar görebilmektedir. Siyatik ağrısı nedenleri ile ilgili son faktör olan hamilelikteyse artan kilo kapsamında ve genişleyen uterusa bağlı olarak sinir baskılanabilmektedir. Hamilelerdeki değişim ile siyatik sinir üzerinde basınç oluşabilmektedir.

Başlıca Siyatik Ağrısı Belirtileri

siyatik ağrısı
siyatik ağrısı

Siyatik sinir ağrısı, rahatsızlığı çekenin kalçasından topuğuna doğru çekildiğini hissetmesine sebep olmaktadır. Bu durum için bir tedavi sağlanmadığı takdirde ağrı görülen bacaktaki kaslarda incelme ve kısalma meydana gelebilmektedir. Başlıca belirtileri arasında hareket edildikçe bu bölgelerde ağrı artışı gözlenmesi bulunmaktadır. Şiddetlenen ağrı doğrultusunda bacak ve ayak bölgesinde his ve güç kaybı oluşabilir.

Hissedilen ağrı hareket kabiliyetini iyice engelleyebilecek seviyeye ulaşabilmektedir. Hatta vücudun üst kısmını eğmek bile zorlaşabilmektedir. Ayrıca dönme hareketi de sınırlanabilmektedir. Siyatik ağrısı oluşumunda yürüyüş esnasında ağrının hissedildiği tarafta ayak sürükleme gibi problem de oluşabilmektedir. Çoğunlukla da tam olarak dik durulamamakta ve bir yana doğru eğilme eğilimi belirmektedir. Ayaklarda ağrının hissedilmesinin yanı sıra karıncalanma ve iğne batması gibi bir his de duyulabilmektedir. Ağrının siyatik sinir kaynaklı olduğunun son bir belirtisi de mesane ve bağırsaklarda kontrolsüzlüktür. Buna bağlı olarak da idrar kaçırma gibi benzer şikayetler söz konusudur.

Siyatik Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Siyatik rahatsızlığında ağrının şiddet seviyesine göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Aynı zamanda siyatik sinirin neden baskılandığına göre de uygulama değişmektedir. Hafif şiddetli vakalarda siyatik ağrısı tedavisi için ağrı kesici, kas gevşetici gibi ilaçlar kullanılabilmektedir. Daha şiddetli vakalardaysa epidural steroid enjeksiyonu gibi yöntemlere başvurulabilmektedir. Siyatik tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü tarafından yapılan bazı uygulamalar da bulunmaktadır. Bu uygulamalardan başlıca tedavi yöntemleri spinal manipülasyon ve traksiyon tedavisi olmaktadır. Ayrıca bazı vakalarda cerrahi müdahale de gerekebilmektedir.

Cerrahi müdahaleler, lomber laminektomi ile sinir üzerinde oluşan baskının azaltılması ve fıtık oluşumunun giderilmesi olabilmektedir. Bir başka yöntemse diskektomi işlemidir. Diskin kısmen çıkarılması veya tamamıyla alınması şeklinde bir tedavi yöntemidir. Eğer kişide siyatik ağrı rahatsızlığından şüphe duyacağınız belirtiler varsa, hastaneye başvurulması gerekecektir.. Siyatik ağrısı tedavisi için, öncelikle hastanın anamnezini alınacak, böylelikle doğru tanı koyulacaktır. Bu şekilde rahatsızlıktan emin olunarak doğru tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

Siyatik Ağrısı Rahatsızlığından Korunma Yöntemleri

Siyatik ağrı rahatsızlığından korunabilmek için özellikle sırt ve bel kaslarının güçlü tutulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra doğru oturma şekli oldukça önem arz etmektedir. Sırtı, kolları ve beli destekleyerek oturmak gerekir. Düzgün bir postür Siyatik oluşumunun önüne geçmede en önemli etkenlerdendir. Ayrıca uzun süreler boyunca ayakta durmaktan, hareketsizlikten ve ağır kaldırmaktan kaçınmak da korunma yöntemleri arasındadır.

0/5 (0 Reviews)
Scroll to Top