Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar?

Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar?

Bel fıtığı, omurganın bel bölgesinde bulunan disklerin zedelenmesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu durum, kişilerde bel ağrısı, uyuşma, güçsüzlük ve hatta bacaklarda hareket kaybı gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Bel fıtığına hangi bölüm bakar? Sorusu bel fıtığı şüphesi olan kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Bel fıtığı tanısı konulduğunda, ilgili uzmanlık alanı Beyin ve Sinir Cerrahisi ‘dir.

Bel fıtığı tedavisinde, hasta durumunun ciddiyetine ve semptomlarının şiddetine bağlı olarak farklı yöntemler kullanılabilir. Öncelikli olarak, bel fıtığı şikayetlerini hafifletmek için çeşitli tedavi yöntemleri tercih edilir.

Bunlar arasında ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, fizik tedavi ve egzersiz programları yer alır. Bu aşamada, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü uzmanları tedavinin bir parçası olarak görev yapar.

Nöroloji Bel Fıtığına Bakar Mı?

Nöroloji bel Fıtığına bakar mı? Sorusuna yanıt olarak; Bel fıtığı rahatsızlığında gidilebilecek diğer bölüm nörolojidir. Nöroloji, sinir sistemi bozukluklarının teşhis ve tedavisine odaklanan tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Bel fıtığı, omurganın alt bölgesinde bulunan omurilik ve sinir köklerini etkileyen bir durumdur.

Nöroloji uzmanları, bel fıtığına neden olan faktörleri ve semptomları değerlendirerek tanı koymak için fizik muayene, tıbbi geçmişin incelenmesi ve gerekirse görüntüleme testleri gibi çeşitli yöntemleri kullanır.

Bel Fıtığına Beyin Cerrahisi Bakar Mı?

Bel fıtığına beyin cerrahisi Bakar mı? Bel fıtığı, omurganın bel bölgesindeki disklerin kayması veya yırtılması sonucu oluşan bir durumdur. Beyin cerrahisi ise beyin, omurilik ve sinir sistemine odaklanan bir cerrahi dalıdır.

Bel fıtığı genellikle omurga ve sinirlerle ilgili bir sorun olduğundan, beyin cerrahisi bu durumun tedavisi için tercih edilen bir yöntem değildir. Bel fıtığı tedavisinde genellikle nörocerrahi veya ortopedik cerrahi uzmanları görev alır.

Bu uzmanlar, bel fıtığının ciddiyetine, semptomlara ve hastanın durumuna göre uygun tedavi yöntemini belirlerler. Konservatif tedavi yöntemleri arasında istirahat, fizik tedavi, ilaç tedavisi ve epidural steroid enjeksiyonları bulunabilir. Ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Bel Fıtığı Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Bel fıtığı ameliyatını hangi doktor yapar? Bel fıtığı ameliyatını genellikle bir nörocerrah yapar. Bel fıtığı ameliyatı için uzmanlaşmış bir cerrahın müdahalesi gerekmektedir. Bu nedenle de kişilerin ameliyat olmadan önce doktor seçimi de önem arz etmektedir.

0/5 (0 Reviews)

2 thoughts on “Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar?”

  1. Kenan hocam fiziğe gittim fıtığıma çözüm bulamadılar. ağrılarım geçmiyor. size muayene olmak istiyorum ancak randevu bulamıyorum size nasıl muayene olabilirim

    1. Merhaba Ayşe Hanım,
      Öncelikle çok geçmiş olsun. Pazartesi çarşamba ve cuma günleri poliklinik yapmaktayım. Randevu almadan da gelebilirsiniz. Randevusuz hasta bakmaktayım. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Scroll to Top